PROCES TRAWIENIA STALI NIERDZEWNEJ
PROCES TRAWIENIA STALI NIERDZEWNEJ
Stal nierdzewna, opuszczając hutę, jest poddawana specjalnemu procesowi, w którym powierzchnia przedmiotu z niej wykonanego (zazwyczaj blachy) jest pasywowana, co oznacza, że pokrywana jest warstwą tlenku chromu. Proces ten chroni tak naprawdę stal nierdzewną przed korozją.
Wyobraźmy sobie jednak, że z takiej blachy chcemy zrobić np. kocioł. Blachę więc będziemy musieli pociąć, odkształcić, a następnie pospawać. O ile dwa pierwsze procesy nie ingerują w strukturę molekularną blachy w sposób, który by ją uszkodził, to spawanie powoduje pewne znaczące zmiany w okolicach tłoczenia. To właśnie te kolorowe strefy na powierzchni stali nieopodal spawu. Za wystąpienie tych kolorowych wykwitów jest odpowiedzialna wysoka temperatura, która podczas spawania niszczy ochronną warstwę tlenków chromu zastępując ją strefami korozji (tlenków żelaza) wrastającymi do wnętrza kryształu metalu. Takie twory, gdyby je pozostawić, stanowiłyby zaczątek korozji, która rozszerzałaby się na cały przedmiot.
Wszelkiego rodzaju przebarwienia, naloty tlenków żelaza i inne chemiczne uszkodzenia powierzchni można usunąć za pomocą poszczególnych rodzajów preparatów trawiących ANTOX / VOPOX, które znajdą Państwo w ofercie naszej firmy.